چطور می‌توانیم زیبایی فرش های ابریشمی را حفظ کنیم؟

فرش های ابریشمی دستباف گران‌ترین نوع فرش موجود در بازار هستند. دلیل این گرانی نیز مواد اولیه به کار رفته در آنهاست. فرش های ابریشمی به راحتی تولید نمی‌شوند؛ زیرا بافتن آنها کار آسانی نیست و به ماه‌ها و گاها سال‌ها زمان نیاز دارد. ظرافت در بافت و الیاف طبیعی به کار رفته در آن، ما را مجاب می‌کند که از این کالای ارزشمند بیشتر مراقبت کنیم. مثلا بهتر است برای شستشوی فرش ابریشمی از خدمات یک قالیشویی معتبر استفاده کنیم.
طراحی دقیق‌تر و نیاز به گره‌های بیشتر در زمان بافت، دو عاملی هستند که این نوع فرش‌ها را از فرش‌های ماشینی متمایز می‌کنند. به همین دلیل فرش‌های دستی ابریشمی گران‌ترین کفپوش‌های موجود در جهان محسوب می‌شوند. با توجه به این نکته، بهتر است بدانید که چگونه باید از فرش‌های ابریشمی مراقبت کنید تا زیبایی آنها حفظ شده و ماندگاری بیشتری داشته باشند. اگر تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد روش‌های مراقبت از فرش های ابریشمی کسب کنید.

روش‌های مراقبت از فرش های ابریشمی

محل نگهداری

ابریشم برخلاف پشم و پنبه، از پروتئین‌هایی مانند موی انسان ساخته شده است. به همین دلیل فرش‌های ابریشمی به راحتی آسیب می‌بینند. پس باید آنها را جایی پهن کنید که تردد زیادی ندارد. این کار باعث ماندگاری بیشتر الیاف فرش شده و مانع از سایش آن می‌شود. با این حال، اگر فرش را در محل‌هایی مانند ناهارخوری یا نشیمن پهن کرده‌اید؛ حتما هر چند هفته یک بار آن را بچرخانید. با این کار اطمینان حاصل می‌شود که تمام زوایای فرش به یک اندازه در معرض تماس هستند. همچنین سعی کنید فرش ابریشمی را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید. تابیدن نور خورشید به فرش باعث کدر شدن و از بین رفتن رنگ آن می‌شود.

لکه‌ها

قبل از خرید مواد تمیزکننده برای از بین بردن لکه از روی فرش، باید بدانید که فرش از ابریشم خالص ساخته شده است یا خیر. فرش کرک و ابریشم، دیرتر کثیف می‌شود و ماندگاری بیشتری نیز دارد. اگر آب را روی فرش کرک و ابریشمی بریزید، قطره‌های آن به وضوح مشهود است. پشم به طور طبیعی در برابر آب مقاوم است. به همین دلیل با ریختن آب روی این فرش‌ها، قطره شکل می‌گیرد. در عوض فرش‌های ابریشمی از رنگ‌های گیاهی ساخته می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که این فرش‌ها فوق‌العاده ظریف شوند. بنابراین اگر لکه‌ای روی این فرش‌ها ایجاد شود بهترین کار این است که با یک قالیشویی متخصص در زمینه شستشوی فرش‌های دستی تماس بگیرید تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود. اما اگر فقط آب روی این فرش ریخته و لکه‌ای به جا نمانده است می‌توانید خودتان آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن لکه از روی این فرش‌ها، حتما از حوله سفید خالص استفاده کنید.

نظافت منظم

فرش‌های ابریشمی را نباید با بخارشوی تمیز کنید. روش خشک‌شویی نیز برای تمیز کردن این فرش‌ها مناسب نیست. هر دو روش می‌توانند به الیاف فرش آسیب وارد کنند. همچنین می‌توانند رنگ فرش را محو کنند. برای جارو زدن فرش‌های ابریشمی نیز توصیه می‌شود از جاروبرقی غیرچرخشی و بدون برس استفاده کنید. البته روش قدیمی دیگری نیز وجود دارد که برای خارج کردن گرد و غبار از روی این فرش‌ها بسیار مناسب است. کافیست که فرش را روی یک طناب محکم پهن کردن و با ضربات ملایم دست، آن را بتکانید.
اقدامات مراقبتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم می‌توانند طول عمر فرش را افزایش دهند. فقط باید اطمینان حاصل کنید که فرش ابریشم از تابش مستقیم نور خورشید در امان است و جایی پهن شده که تردد زیادی ندارد.
در صورتی که فرش‌تان لکه شد، ابتدا از روش‌های طبیعی برای تمیز کردن آن استفاده کنید و تا جای ممکن از شستشوی فرش با مواد شیمیایی بپرهیزید. با این وجود، برای تمیز کردن و نگهداری صحیح از فرش‌های ابریشمی، بد نیست که با متخصصان این زمینه مشورت کنید. چرا که آنها از ابزار و مهارت‌های کافی برخوردار هستند و می‌توانند با حفظ زیبایی و کیفیت فرش‌ها، آنها را به بهترین شکل تمیز کنند.

نظر دهید