تکنیک های شستشوی تابلو فرش

تکنیک های شستشوی تابلو فرش

یکی از وسایل تزئینی و دکوراسیون استفاده از تابلو فرش های نفیس و با ارزش هستند. تابلو فرش ها با تلفیقی از رنگ ها و طرح های متنوع، درخشش بی نظیری به محیط پیرامون خود می دهند. شستشوی تابلو فرش امری بسیار مهم است و استفاده از روش های نادرست ممکن است آسیب های جدی به این گوهر زیبا برساند. تابلو فرش به دلیل لطافت بیش از اندازه ای که دارد، شستشوی آن دقت زیادی می طلبد. در این مقاله قصد داریم با ارائه تکنیک های شستشوی تابلو فرش، شما را با خدمات حرفه ای قالیشویی ها در این زمینه بیشتر آشنا کنیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

تابلو فرش چیست؟

تکه های کوچکی از فرش که قاب می شوند تابلو فرش نامیده می شوند. اغلب تابلو فرش ها روی دیوار آویخته می شوند و تعداد کمی از آن ها به صورت ایستاده روی زمین گذاشته می شوند. از تابلو فرش به عنوان یکی از وسایل تزئینی اصیل و ماندگار، در خانه یا دفتر کار می توان استفاده کرد. برخی تابلو فرش ها نقشه های بسیار باشکوهی دارند و ساعت ها می توان به تماشای آن ها نشست. در دکوراسیون هایی که دارای سبک کلاسیک هستند، بیشتر از تابلو فرش استفاده می شود. تابلو فرش ایرانی می تواند نمادی از فرهنگ، تاریخ و اصالت ایرانی باشد.

تکنیک های شستشوی تابلو فرش
تکنیک های شستشوی تابلو فرش

انواع تابلو فرش

تابلو فرش ها در دو نوع، دستباف و ماشینی تهیه می شوند. تابلو فرش های دستباف نسبت به تابلو فرش های ماشینی از اصالت و محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. تابلو فرش های دستباف با الیاف نفیسی مانند ابریشم، پشم و پنبه بافته می شوند. تابلو فرش ها دارای اندازه های متفاوتی هستند و متناسب با اندازه اتاق انتخاب می شوند. طرح و نقش و نگارهایی که در بافت این هنر بی بدیل استفاده می شود، بسیار زیبا و متنوع هستند. نگاره هایی مانند گل، حیوانات، مناظر طبیعی و تاریخی، پرتره و چهره های مشهور و نوشته های ارزشمند در نقشه های تابلو فرش ها استفاده می شود. تابلو فرش ها معمولاً ضخامت کمتری دارند.

مراقبت و نگهداری از تابلو فرش

تابلو فرش به دلیل ارزش والایی که دارد، به مراقبت های صحیح تر و منظمی نیاز دارد. تابلو فرش نباید در معرض مستقیم نور آفتاب باشد. در ساعات پر نور روز بهتر است از پرده استفاده شود. برای نصب فرش روی دیوار حتماً از قاب استفاده شود تا فرش تماس مستقیم با دیوار گچی نداشته باشد. فرش های دستباف نباید در معرض رطوبت دیوار باشند، رطوبت باعث پوسیدگی فرش می شود. بهتر است از نصب کردن تابلو فرش در معرض کولر خودداری شود. برای شستشوی تابلو فرش بهتر است از خدمات حرفه ای و تخصصی قالیشویی ها استفاده شود.

نحوه شستشوی تابلو فرش توسط قالیشویی

برای شستن تابلو فرش ابتدا باید با دقت قاب آن از فرش جدا شود. در قالیشویی گردگیری فرش، با تکاندن یا جاروبرقی هایی با مکش پایین انجام می شود. سپس با استفاده از آب ملایم خیسانده می شود تا رنگ فرش در هم ادغام نشود. در ادامه مواد شوینده به آرامی در بافت فرش پخش می شود. عملیات شستشو با استفاده از دستگاه های سبک و مخصوص، روی فرش انجام می شود. پس از آبکشی، فرش به صورت کامل آبگیری می شود. آبگیری فرش، مرحله خشک شدن آن را سریع تر می کند. در انتها، فرش های کوچک لول می شوند و برای حمل آسان و مطمئن در کاورهای تمیز پیچیده می شوند.

تکنیک های شستشوی تابلو فرش
تکنیک های شستشوی تابلو فرش

مزایایی شستشوی تابلو فرش توسط قالیشویی

تابلو فرش به دلایل ظرافت بالایی که دارد، شستشوی آن ها باید بدون نقص و با ایمنی کامل انجام شود. در ادامه به مهم ترین مزایای شستشوی تابلو فرش در قالیشویی اشاره می کنیم.
• استفاده از شوینده های غیرشیمیایی و متناسب با الیاف ظریف و لطیف تابلو فرش
• استفاده از ابزارهای کاملاً استاندارد برای شستن تمامی قسمت های تابلو فرش
• خشک کردن فرش های کوچک در اتاقک های بسته و به دور از نور خورشید و آلودگی
• داشتن شستشویی آسان، سریع، کامل و ایمن
• شستشوی تابلو فرش تحت نظر کادر متخصص و ماهر قالیشویی به منظور جلوگیری از هر نوع آسیب دیدگی در تمامی مراحل شستشو

هزینه شستشوی تابلو فرش توسط قالیشویی

هزینه شستشوی تابلو فرش سالانه توسط اتاق اصناف و اتحادیه قالیشویان استان مشخص می شود. عواملی که در تعیین قیمت شستشوی تابلو فرش تاثیر می گذارند، ابعاد و نوع فرش هستند. تابلو فرش ها در ابعاد و اندازه های مختلفی هستند و شستشوی هر یک از آن ها، قیمت مشخصی دارد. هزینه شستشوی تابلو فرش های دستباف متفاوت تر از تابلو فرش های ماشینی است. به طور معمول قیمت شستشو برای فرش های دستباف بیشتر از فرش های ماشینی است. همچنین تابلو فرش های نفیس و عتیقه، قیمت شستشوی بالاتری دارند.

نظر دهید