تفاوت شستن فرش در خانه و قالیشویی

فرش ها کفپوش هایی هستند که به دلیل پهن شدن در کف زمین، در معرض آلودگی های زیادی قرار دارند. یکی از عوامل مؤثر در کاهش عمر فرش، آلودگی و کثیفی است؛ بنابراین بهتر است برای سلامت فرش ها در طولانی مدت، به شست و شوی فرش در طی فواصل زمانی منظم بپردازیم. بهتر است فرش ها هر سال یا ۱۸ ماه یکبار شسته شوند. شست و شوی صحیح و اصولی فرش ها علاوه بر افزایش عمر فرش، در زیبایی و کاهش آلرژی و بیماری تأثیرگذار است. در این مقاله به تفاوت شستن فرش در خانه و قالیشویی می پردازیم. قالیشویی ها مراکزی هستند که به شست و شوی اصولی فرش با استفاده از تجهیزات پیشرفته می پردازند. شست و شوی فرش در خانه و قالیشویی با استفاده از ابزارها و دستگاه های مختلف انجام می شود. در ادامه به بررسی تفاوت های شست و شوی فرش در قالیشویی و خانه می پردازیم تا بتوانید بهترین محیط را برای شستن فرش انتخاب کنید. با قالیشویی زن همراه باشید.

 

شست و شوی فرش در منزل

در بعضی از موارد ممکن است شخص برای کاهش هزینه ها، شست و شوی فرش را در منزل انجام دهد. در صورتی که شست و شوی فرش در منزل به شکل صحیح و اصولی انجام نشود، ممکن است عوامل زیادی باعث آسیب دیدن فرش شوند. شست و شوی فرش در منزل با سختی و زحمت زیادی همراه است. با این وجود ممکن است بسیاری از افراد تمایل به شست و شوی فرش در قالیشویی نداشته باشند. فرش هایی که در خانه شسته می شوند ممکن است در اثر عوامل مختلفی خراب شوند. عواملی که باعث خرابی فرش در هنگام شست و شوی آن در منزل می شوند عبارتند از:

استفاده بیش از حد از شامپو فرش

استفاده بیش از حد از شامپو فرش برای شست و شوی، یکی از عواملی است که باعث آسیب فرش می شود. مواد شوینده تأثیری زیادی در تمیزی فرش دارند اما اگر به درستی استفاده نشوند، ممکن است باعث خراب شدن بافت و رنگ فرش شوند.

استفاده از مواد شوینده نامناسب

شست و شوی فرش باید با استفاده از مواد شوینده مناسبی انجام شود. استفاده از مواد شوینده اسیدی و قلیایی یکی از عواملی است که باعث سست شدن بافت فرش می شود. در بسیاری از قالیشویی ها متناسب با نوع فرش از مواد شوینده مخصوص استفاده می کنند که از آسیب دیدن فرش نیز جلوگیری می شود.

خیساندن فرش برای مدت طولانی

خیساندن فرش برای مدت طولانی، عامل دیگری است که باعث خراب شدن فرش در منزل می شود. خیساندن بیش از حد فرش علاوه بر پوسیدگی باعث پارگی و کدر شدن رنگ فرش نیز می شود؛ بنابراین بهتر است در هنگام شست و شوی فرش در منزل از خیساندن بیش از حد آن اجتناب شود.

خشک کردن فرش با نور مستقیم

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث خرابی فرش در منزل می شود، خشک کردن فرش زیر نور مستقیم خورشید است. بسیاری از افراد برای خشک کردن فرش در منزل، آن را جلوی نور خورشید پهن می کنند. نور مستقیم خورشید باعث کدر شدن و رنگ پریدگی فرش می شود. همچنین نور خورشید یکی از عواملی است که باعث سست و پاره شدن فرش می شود.

 

شست و شوی فرش در قالیشویی

بهترین مراکز برای شست و شوی فرش، قالیشویی های معتبری هستند که در سطح شهر وجود دارند. قالیشویی ها مراکز تخصصی برای شست و شوی فرش هستند که با بهترین روش و استفاده از مواد شوینده صحیح، اقدام به شست و شوی فرش می کنند. شست و شوی فرش در قالیشویی و منزل کاملاً متفاوت است. در بسیاری از قالیشویی های پیشرفته، تمام یا بیشتر مراحل شست و شوی فرش با استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک انجام می شود. شست و شوی فرش در قالیشویی با رعایت موارد زیر انجام می شود که عبارتند از:

روش صحیح شست و شو

در بسیاری از قالیشویی ها از روش های مختلفی برای شست و شوی فرش استفاده می کنند. نوع لکه، جنس فرش و ویژگی های فرش در انتخاب روش صحیح برای شست و شوی فرش نیز نقش دارند. در قالیشویی ها برای شست و شوی فرش از روش های مختلفی مانند شست و شوی دستی، شست و شوی تمام اتوماتیک، بخار شوی، مکش خشک و… استفاده می کنند.

شست و شو به روش مکش خشک

یکی از روش های شست و شو در قالیشویی، شست و شو به روش مکش خشک است. در این روش با استفاده از دستگاه های خاصی به شست و شوی فرش می پردازند. در روش مکش خشک تنها با مقداری رطوبت و مواد شوینده کم به شست و شوی فرش می پردازند. البته دستگاه مکش خشک به گونه ای است که باعث خشک شدن فرش بعد از شست و شو می شود.

استفاده از دستگاه های پیشرفته

یکی از عوامل تأثیرگذار در سلامت فرش، شست و شوی فرش در قالیشویی با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه ها است. شست و شوی فرش با استفاده از دستگاه با بهترین متدها انجام می شود. دستگاه هایی که در قالیشویی استفاده می شوند، متناسب با نوع فرش تنظیم می شوند و به شست و شو، خشک کردن، آب گیری و غبار گیری فرش می پردازند.

استفاده از مواد شوینده مناسب

استفاده از مواد شوینده مناسب برای شست و شوی فرش، مهم ترین عاملی است که در قالیشویی باید رعایت شود. در قالیشویی ها متناسب با نوع فرش از مواد شوینده مختلفی استفاده می کنند. به طور کلی قالیشویی های معتبر در هنگام شستن فرش از موادی که دارای خاصیت قلیایی و اسیدی است، استفاده نمی کنند.

 

سخن پایانی

در این مطلب به تفاوت شست و شوی فرش در خانه و قالیشویی پرداختیم. شست و شوی فرش یکی از عواملی است که باعث سلامت فرش می شود. با شست فرش بسیاری از لکه ها و آثار به جای مانده غذا از بین می رود. همچنین شست و شوی بهترین روش برای از بین بردن بوی بد فرش است. انتخاب روشی صحیح برای شست و شوی فرش در سلامت فرش بسیار تأثیرگذار است. قالیشویی ها با رعایت استانداردهای لازم و شست و شوی فرش با استفاده از مواد شوینده مناسب و روشی صحیح، مانع از آسیب دیدن فرش نیز می شوند.

نظر دهید