تفاوت شستشوی معمولی و اعلاشویی

فرش با نگاره‌ها و رنگ‌های بی نظیری که دارد یکی از زیباترین و ارزشمندترین وسایل زینتی هر اتاقی به شمار می‌آید. برای حفظ و مراقبت از فرش‌های با ارزش، روش‌های نگهداری مختلفی وجود دارد. شستشوی فرش در حد اعلا و تمیز، یکی از روش‌های مراقبت از فرش است. اعلاشویی فرش با شستشوی معمولی آن متفاوت است و بهترین اعلاشویی فرش در قالیشویی‌های معتبر انجام می‌شود. در اعلاشویی فرش توجه خاص و ویژه‌ای به شستشوی فرش می‌شود. برخی از مشتریان قالیشویی به دلیل آگاهی کمتری که نسبت به تفاوت شستشوی معمولی و اعلاشویی فرش دارند، در انتخاب نوع شستشوی فرش، تردید دارند. در این مقاله قصد داریم با توضیحاتی کامل در مورد اعلاشویی فرش، شما را بیشتر با تفاوت شستشوی معمولی و اعلاشویی فرش آشنا کنیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

اعلاشویی فرش چیست؟

اعلاشویی فرش یکی از روش‌های شستشوی فرش است که در آن، مراحل شستشو دقیق‌تر و عمیق‌تر انجام می‌شود. تعداد دفعات شستشو در اعلاشویی بیشتر از یک بار است و همچنین شوینده‌ها و محلول‌های مصرفی، مؤثرتر و مناسب‌تر هستند.

 

مراحل انجام اعلاشویی فرش

در اعلاشویی، فرش با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک در دو مرحله شستشو داده می‌شود. ابتدا فرش به وسیله دمای مناسب آب خیس می‌شود، سپس با استفاده از شوینده‌های مناسب و نرم‌کننده‌های مخصوص شسته می‌شود. در ادامه، فرش به کمک دستگاه‌های مکشی آبگیری می‌شود تا آب آن کاملاً گرفته شود. سپس فرش در محیط‌های مناسب، دور از آلودگی و تابش مستقیم آفتاب پهن می‌شود تا به خوبی خشک شود. پس از خشک شدن، فرش به صورت منظم لول می‌شود و در کاورهای تمیز پیچیده می‌شود.

 

خدمات حرفه ای اعلاشویی فرش

رفوگری

فرش به دلیل مراقبت‌های نادرست یا حوادث ناگهانی، آسیب‌های مختلفی مانند پارگی، سوختگی، پوسیدگی و… را تجربه می‌کند. ترمیم و رفو این نوع آسیب‌دیدگی‌ها، بر عهده گروه متخصص رفوگری فرش است.

لکه بری

فرش به دلیل زیر پا ماندن، لکه‌های مختلفی روی آن ایجاد می‌شود. لکه‌ها ممکن است سطحی یا عمیق باشند. از جمله این لکه‌ها می‌توان به لکه چای، قهوه، جوهر، خون، رنگ و… اشاره کرد. برای از بین بردن هر یک از این لکه‌ها از محلول‌های مناسب لکه بری استفاده می‌شود.

رنگ برداری

رنگ بافت فرش به دلیل شستشوهای غیراصولی و نادرست آسیب می‌بیند. استفاده از شوینده‌های نامناسب و نحوه خشک کردن غلط فرش، باعث ترکیب شدن رنگ‌های فرش و همچنین زرد شدن فرش می‌شود. برای اصلاح رنگ فرش، فرش را با محلول‌ها و ابزارهای مناسب رنگ برداری می‌کنند.

دواشویی

اگر فرش در مکان‌های مرطوب و تاریک رها شود، بعد از گذشت مدتی دچار بید خوردگی می‌شود. برای از بین بردن بیدهای فرش بید خورده، از داروهای مخصوصی استفاده می‌شود. با کمک این داروها اثری از این حشره موذی در فرش باقی نمی‌ماند.

برق اندازی

در اعلاشویی فرش، پس از اتمام شستشوی فرش، آن را با محلول‌هایی، براق و شفاف می‌کنند. این کار بیشتر برای فرش‌های دستباف و ابریشمی انجام می‌شود. با این روش، فرش براقیت خاصی از خود نشان می‌دهد.

 

چه فرش هایی نیازمند اعلاشویی هستند؟

  • فرش‌هایی که دارای کثیفی و لکه‌های عمیقی هستند نیاز به اعلاشویی دارند. این فرش‌های آلوده، منشأ هر نوع باکتری میکروب هستند و اگر به درستی تمیز نشوند منشأ بیماری‌های مختلفی خواهند بود. برای تمیز کردن خوب و درست این فرش‌ها می‌توان از اعلاشویی فرش استفاده کرد.
  • مکان‌هایی که در آن جا از حیوانات خانگی نگهداری می‌شود. فرش‌های آن مکان نیاز به شستشو و میکروب زدایی ویژه دارند. برای تمیز کردن این فرش‌ها می‌توان از گزینه اعلاشویی فرش استفاده کرد.
  • برای شستشوی فرش‌های نفیس و ارزشمند از اعلاشویی فرش استفاده می‌شود.

 

تفاوت شستشوی معمولی و اعلاشویی فرش

  • در شستشوی معمولی، شستشوی فرش یک بار انجام می‌شود ولی در اعلاشویی، شستشوی فرش دو بار انجام می‌شود.
  • در شستشوی معمولی از شوینده‌ها و تایدهای معمولی برای تمیز کردن فرش استفاده می‌شود ولی در اعلاشویی فرش، علاوه بر شوینده‌های مؤثر و مناسب برای هر فرش، از نرم‌کننده‌های مخصوص برای نرم کردن الیاف فرش استفاده می‌شود.
  • در شستشوی معمولی پس از خشک شدن فرش، آن را لول و بسته بندی می‌کنند ولی در اعلاشویی، فرش را پس از خشک شدن، به کمک اتوهای پرسی اتو می‌کنند. اتو کردن فرش، پرزها و خواب فرش را یکدست و مرتب می‌کند.

 

اعلاشویی فرش در قالیشویی های معتبر

در قالیشویی‌های معتبر، افراد متخصص و با تجربه تمامی مراحل اعلاشویی فرش را انجام می‌دهند. با استفاده درست و اصولی از ماشین آلات مکانیزه، شستشوی فرش را به صورت کامل انجام می‌دهند. انتخاب محلول‌های متناسب با انواع لکه و انتخاب شوینده‌های مناسب برای هر نوع فرش، توسط کارشناسان قالیشویی انجام می‌شود. تمامی خدمات اعلاشویی مانند رفوگری، رنگ برداری، لکه بری و… زیر نظر افراد مجرب قالیشویی انجام می‌شود. استفاده درست از دستگاه‌های مکشی برای گرفتن آب فرش پس از شستشو و خشک کردن اصولی فرش، بنا به استانداردهای ایمنی و صحیح قالیشویی انجام می‌شود. با رعایت تمامی نکات ایمنی برای اعلاشویی فرش در قالیشویی‌های معتبر، فرش از هر نوع آسیب احتمالی به هنگام شستشو در امان خواهد ماند.

 

هزینه اعلاشویی فرش

قیمت اعلاشویی فرش در قالیشویی‌های معتبر توسط اتحادیه قالیشویان تعیین می‌شود. فاکتورهای مؤثر در هزینه اعلاشویی فرش، نوع و اندازه فرش هستند.

نوع فرش

فرش به دو نوع دستباف و ماشینی تقسیم می‌شود. نوع فرش را الیاف و مواد اولیه آن تعیین می‌کنند. فرش‌های دستباف دارای مواد اولیه طبیعی مانند پشم و پنبه و ابریشم هستند. اعلاشویی فرش دستباف به دقت بیشتر نسبت به فرش ماشینی نیاز دارد. بنابراین هزینه اعلاشویی فرش دستباف بیشتر از هزینه اعلاشویی فرش ماشینی است.

اندازه فرش

فرش در اندازه‌های مختلفی دسته بندی می‌شوند. هزینه اعلاشویی فرش برحسب واحد مترمربع فرش تعیین می‌شود. در نتیجه قیمت اعلاشویی فرش‌های بزرگ‌تر بیشتر از فرش‌هایی در ابعاد کوچک‌تر است.
قالیشویی زن با بهره گیری از تجربه و دانش کادری مجرب، ماشین آلات و تجهیزات مدرن شستشو و مدیریت فرایندها بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با اعلاشویی می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

نظر دهید