تفاوت خشکشویی با قالیشویی

یکی از سؤالات اغلب افرادی که تصمیم به شستشوی فرش خود می‌گیرند این است که تفاوت خشکشویی با قالیشویی چیست؟ با توجه به همین موضوع تصمیم گرفتیم در این مقاله در مورد تفاوت خشکشویی با قالیشویی صحبت کنیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

خشکشویی فرش چیست؟

خشکشویی فرش به تمیز کردن فرش با استفاده از دستگاه‌های مخصوص گفته می‌شود. عملکرد این دستگاه‌های مخصوص شبیه بخارشوها هستند. برای مراقبت منظم از فرش می‌توان از خدمات خشکشویی فرش استفاده کرد. از خشکشویی فرش برای از بین بردن لکه‌های سطحی فرش و برای براق‌تر کردن فرش استفاده می‌شود. در مواقعی که وقت کافی برای شستشوی فرش وجود ندارد، می‌توان از خشکشویی فرش استفاده کرد. در خشکشویی فرش از شوینده‌های متناسب با لکه‌ها و کثیفی‌های فرش استفاده می‌شود و در خشکشویی، فرش آبکشی نمی‌شود.

 

مزایای خشکشویی فرش

 • در کوتاه‌ترین زمان ممکن عملیات خشکشویی فرش انجام می‌شود.
 • خشکشویی فرش در منازل و در حضور مشتریان انجام می‌شود.
 • خشکشویی فرش هزینه کمتری نسبت به شستشوی کامل فرش یا همان قالیشویی دارد.
 • در خشکشویی می‌توان قسمت یا قسمت‌هایی از فرش را تمیز کرد.

 

قالیشویی چیست؟

قالیشویی عملیاتی است که فرش به طور کامل و به صورت اصولی شسته می‌شود. در قالیشویی فرش با دمای مناسب آب، خیس می‌شود. سپس بنا به نوع فرش، مواد شوینده آن به درستی انتخاب می‌شود. فرش با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک و با ابزارهای استاندارد شسته می‌شود. پس از شسته شدن، به صورت دقیق آبکشی می‌شود تا مواد شوینده در لابه‌لای فرش باقی نماند. باقی ماندن مواد شوینده باعث پوسیده شدن فرش می‌شود. در پایان با استفاده از دستگاه‌های مخصوص مکشی، آب فرش به طور کامل گرفته می‌شود و در محیط‌های مناسب و دور از هر نوع آلودگی پهن و خشک می‌شود.

 

مزایای قالیشویی

 • از دمای آب استاندارد برای شستشوی فرش استفاده می‌شود.
 • تمامی مراحل شستشو زیر نظر کادر ماهر و باتجربه قالیشویی‌ها انجام می‌شود.
 • عمل آبکشی به طور کامل انجام می‌شود تا مواد شوینده در داخل بافت فرش باقی نماند.

 

چه فرش هایی مناسب برای خشکشویی هستند؟

 • فرش‌هایی که چه ماشینی و چه دستباف باشند، ولی رنگ ثابتی داشته باشند. (به این دلیل که عمل خشکشویی فرش با حرارت بالای بخار انجام می‌شود، بنابراین فرش‌هایی که رنگ پس می‌دهند برای خشکشویی مناسب نیستند. حرارت باعث پس دادن رنگ فرش می‌شود و در این صورت در پایان کار، فرش ظاهری زشت خواهد داشت.)
 • فرش‌هایی که ظرافت خاصی دارند و گران قیمت هستند و شستشوی کامل آن‌ها باعث نگرانی صاحبان فرش می‌شود. عمل خشکشویی در منزل توسط قالیشویی‌های معتبر انجام می‌شود.
 • فرش‌هایی که لکه‌ها و کثیفی‌های سطحی دارند و با خشکشویی در سریع‌ترین زمان، تمیز می‌شوند.

 

چه فرش هایی مناسب برای قالیشویی هستند؟

 • فرش‌هایی که دارای آلودگی و کثیفی‌های عمیق هستند.
 • فرش‌هایی که رنگ ثابتی ندارند و با درجه حرارت بالا رنگ پس می‌دهند.

 

خشکشویی و قالیشویی در قالیشویی زن

برای انجام خشکشویی و قالیشویی باید از خدمات قالیشویی‌های معتبر تحت نظارت اتحادیه قالیشویی استفاده کرد. در قالیشویی زن برای خشکشویی و قالیشویی فرش، از دستگاه‌های استاندارد و مخصوصی استفاده می‌شود. بر اساس تنظیمات استاندارد این دستگاه‌ها، هیچ گونه آسیبی به فرش نمی‌رسانند. برای انجام خشکشویی فرش، دستگاه‌های مخصوص را به صورت اصولی نسبت به خواب فرش کشیده می‌شود تا خواب فرش، حالت خود را از دست ندهد. در قالیشویی زن نیروهای قالیشویی برای انجام عملیات خشکشویی و قالیشویی از شوینده‌های مناسبی استفاده می‌کنند تا به بافت فرش آسیبی نرسد. شوینده‌های مناسب و مؤثری که برای خشکشویی فرش استفاده می‌شوند، به خوبی لکه‌ها و کثیفی‌های فرش را از بین می‌برند. پس از تمیز کردن فرش، با دستگاه‌های مخصوص، فرش را به درستی و با رعایت اصول خشکشویی، خشک می‌کنند. در این صورت فرش، مرطوب باقی نمی‌ماند. مرطوب ماندن فرش باعث پوسیده شدن و از بین رفتن الیاف فرش می‌شود. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق شماره‌های درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

نظر دهید