تأثیر بافت و رنگ فرش در شستشوی فرش

در این مقاله ما به تأثیر بافت و رنگ فرش در شستشوی فرش می‌پردازیم. این مقاله برای کسانی که فرشی اعلا دارند و می‌خواهند آن را به کارخانه قالیشویی بسپارند بسیار مهم است . همین طور کسانی که می‌خواهند یک فرش بخرند نیز از مطالب این بسیار مفید می‌توانند بهره ببرند. از شما دعوت می‌کنم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. شستشوی فرش موضوع بسیار مهم است این که فرش شما با چه ماده‌ای کثیف شده است و همین طور می‌خواهید این فرش که اکنون کثیف شده به چه روشی پاک شود نیز مهم است. اما ما در این مقاله به تأثیر افت بافت و رنگ در شستشوی فرش می‌پردازیم.

در ابتدا اول باید نوع فرش خود را مشخص کنید.

  • فرش
  • گلیم
  • گبه
  • فرش ماشینی

کدام را برای زیر پای خود انتخاب کرده‌اید.

فروش فرش ماشینی از مابقی فرش‌ها بیشتر است. این فرش روی سطوح لغزان کمتر لیز می‌خورد، به خصوص اگر برای آن چرم دوزی در نظر بگیرید. همین طور نقش و رنگ و جنس آن بسیار بسیار متفاوت است. این تفاوت به خاطر استفاده از الیاف مصنوعی در بافت فرش است. الیافی مانند پلی‌استر، آکریلیک و دیگر مواد مشتق از نفت. این الیاف بسیار نرم و لطیف هستند و به واسطه آن که زیست تخریب پذیر نیز نیستند، تا مدت‌ها به همان صورتی که بافته‌ شده‌اند باقی می‌مانند. اما بافت فرش چون با ماشین انجام می‌شود از تعداد شانه‌های محدودی برخوردار است.

این که فرش شما ۵۰۰ شانه یا ۱۰۰۰ شانه باشد در دوام فرشتان بسیار مؤثر است. بهتر است بدانید فرش ماشینی حتی در بهترین نوع خود هنگام شستشو آسیب می‌بیند. و بیشتر فرش‌های ماشینی وقتی که کارخانه‌های قالیشویی غیر استاندارد بیرون می‌روند، حتی پاره می‌شوند و دچار ترک‌های ریزی می‌شوند. که بعد از یکی دو ماه از گذشت ارسال به قالیشویی به پارگی فرش می‌انجامد. این فرش‌ها را کسی رفو نمی‌کند زیرا نه ارزشش را دارند و نه بافت ماشینی رفو پذیر است. پس خودتان را با خریدن یک فرش ماشینی خسته نکنید و یا از آن انتظار دوام چند ده ساله فرش‌های دستی را نداشته باشید.

شستشوی فرش ماشینی با مواد پاک کننده انجام می‌شود. همین طور دستگاه‌های شستشو می‌تواند آن را کاملا تمیز کنند. زیرا الیاف مصنوعی به کار رفته در این نوع از فرش‌ها هیچ وقت چرک را به درون خود راه نمی‌دهند و تنها چرک در سطح این الیاف قرار می‌گیرد. مواد شوینده هم به الیاف و رنگ فرش ماشینی هنگام شستشو آسیبی نمی‌رساند. برای همین فرش‌های ماشینی بعد از شستشو بسیار درخشان می‌شوند و انگار با روز نویی خود فاصله‌ای ندارند. اگر هر شش ماه فرش خود را به قالیشویی بسپارید در صورت کیفیت بافت و تعداد شانه‌های بالا احتمالا فرش شما حدود ۵ سال به راحتی دوام می آورد اما اگر این تعداد کمتر باشد دوام فرش شما بیشتر هم می‌شود. البته انتخاب یک کارخانه قالیشویی خوب دراین ماجرا بسیار مؤثر است.

فرش‌های دستباف به خصوص فرش‌هایی مانند گلیم و گبه که از جنس پشم بافته می‌شوند به شدت به شستشو با مواد شوینده حساس‌اند بر همین فقط باید آنها را به مواد بسیار ملایم و یا بدون مواد شوینده بشویید. به یاد داشته باشید که یک گلیم می‌تواند تا صد سال دوام داشته باشد به خصوص که اگر با پشم خالص بافته شده باشد. در هنگام سپردن گلیم و گبه به قالیشویی‌ها حتما مسئول قالیشویی خود را از جنس اصلی فرش خود حتما آگاه کنید.

شستشوی فرش ابریشمی دستباف

اما درباره شستشوی فرش دستباف از جنس ابریشم و ابریشم مصنوعی علا. ابریشم مصنوعی و یا ابریشم طبیعی‌ کیفیت‌های بسیار نزدیک به یکی دیگری دارند. اما در شستشو این موضوع بسیار مؤثر است. حتما از فروشنده فرش خود این موضوع را بپرسید. این که ابریشم فرش ما از ابریشم مصنوعی ساخته شده باشد در روش شستشو تغییرات عمده‌ای به وجود می‌آورد. ابریشم مصنوعی در برابر چرک شدن و شسته شدن بسیار مقاوم‌‌تر از ابریشم طبیعی است.

به یاد داشته باشید که الیاف طبیعی مانند ابریشم، پشم و کتان بعد از مدتی کثیفی را به داخل بافت خود راه می‌دهند. اما این موضوع برای ابریشم مصنوعی صادق نیست. مقاومت ابریشم طبیعی و ابریشم مصنوعی به هیچ عنوان قابل قیاس نیست و قالی که با ابریشم طبیعی بافته شده باشد صد‌ها برابر ابریشم مصنوعی در برابر شستشوی فرش با آب و مواد بسیار ملایم و البته پا خوردن مقوام‌تر است و البته بسیار گرانتر.

نظر دهید