بهترین زمان برای شستشوی فرش

در ذهن همه ما این گونه شکل گرفته است که فرش‌های خود را سالانه و در ماه آخر سال به قالیشویی بسپاریم تا برای شروع سال جدید بهتر آماده شویم. نظافت و تمیزی را همه دوست دارند. فرش‌ها به دلیل این که زیر پا قرار می‌گیرند آلودگی بیشتری به خود جذب می‌کنند. همچنین شستشوی سخت فرش باعث می‌شود که برای شستشوی آن دیر به دیر تصمیم بگیریم.

شاید فکر کنیم دائم بدون دلیل بیمار می‌شویم، غافل از این که بر اثر آلودگی‌هایی که در فرش خانه مان روز به روز بیشتر می‌شوند، دچار بیماری شده‌ایم. اما شاید فکر کنیم که بهترین زمان برای شستشوی فرش چه زمانی است. همه ما دیده‌ایم که در ماه آخر سال تمامی مراکز قالیشویی با شلوغی کار روبرو می‌شوند؛ زیرا بسیاری از افراد هستند که این کار را پیش از عید انجام می‌دهند تا برای تحویل سال نو فرش تمیز خود را به زیر پایشان بی‌اندازند.

البته بسیاری از مراکز هستند که با افزایش مشتری از میزان کیفیت خدمات خود کم نمی‌کنند. برای جلوگیری از این اتفاق نیروی کار خود را افزایش می‌دهند و دستگاه‌های بیشتری را به کار می‌اندازند. آنان تمامی سعی خود را می‌کنند تا فرش‌های شسته شده شما را در زمان مقرر به دست مشتری برسانند و رضایت آنان را جلب کنند. البته هنوز خیلی از افراد هستند که خودشان تصمیم برای شستشوی فرش خود می‌گیرند. اما برای این کار باید شرایط و فضای لازم را داشته باشند.

این افراد فرش خود را درون حیاط، پارکینگ، پشت بام و هر فضای بزرگ دیگری که امکان داشته باشد شستشو می‌دهند. اما امروزه با زندگی آپارتمانی، امکان چنین کاری وجود ندارد. هزینه‌های قبض آب و مواد شوینده چندان برای شستشو توسط خودمان به صرفه نیست. البته این کار ریسک پذیر هم هست. در بسیاری از موارد دیده‌ایم که پس از شستشو رنگ‌های فرش در هم مخلوط می‌شوند و فرش دستباف ما را از رخ و زیبایی می‌اندازد.

استفاده از مواد شوینده مخصوص برای هر فرشی متفاوت است. شوینده‌هایی که ما معمولا از سوپرمارکت‌ها خریداری می‌کنیم درصد بالایی از مواد شیمیایی را دارا هستند که می‌تواند به بافت فرش آسیب بزنند. قاعدتا نگهداری از فرش دستباف نیاز به دقت بیشتری دارد. شما در قبال هزینه بیشتری که پرداخت کرده‌اید باید حساسیت لازم را برای نگهداری از آن داشته باشید. مواد شوینده‌ای که در کارگاه‌ها استفاده می‎شود از کمترین مواد شیمیایی تشکیل شده و آسیبی به فرش شما نمی‌زند. اگر بخواهیم یک مقایسه واضح داشته باشیم شستشوی خانگی را با قالیشویی انجام دهید. پس از شستشو به روش خانگی، فرش کمی زبر و خشن می‌شود، اما این اتفاق در شستشو با قالیشویی شکل نمی‌گیرد.

برای زمان شستشوی فرش به نوع فرش دقت کنید

برای شستشوی فرش باید بر اساس نوع آن هم تصمیم‌گیری کنید.، تفاوت فرش دستباف و فرش ماشینی در شستشوی آن حائز اهمیت میباشد. در صورتی که فرش شما ماشینی است مشکل چندانی برای این کار ندارید، اما باز هم لازم است به یک قالیشویی معتبر اعتماد کنید. اما اگر فرش شما دستباف است روند شستشو و خشک شدن فرش مشکل‌تر است. زمانی که در نیمه اول سال درخواست خود را بدهید، فرش‌های شما با احتیاط بیشتری حمل و بسته بندی می‌شود. همچنین برای مرحله خشک شدن فرش‌ها فضا و امکانات کافی موجود است. همان طور که می‌دانید مرحله خشک شدن فرش یکی از حساس‌ترین مراحل در این روند است. در صورتی که فرش شما به طور صحیح خشک نشود، امکان ورود آلودگی به بافت فرش زیاد می‌شود. اگر این موضوع در خشک شدن فرش دستباف رعایت نشود، امکان آسیب به بافت فرش وجود خواهد داشت. رطوبت می‌تواند باعث پوسیدگی فرش شما شود و زمینه برای رشد میکروب‌ها بیشتر شود.

گاهی اوقات به دلیل کمبود فضا، بعد از شستشو فرش را به صورت لوله جمع می‌کنیم. با این کار احتمال پس دادن رنگ‌ها در فرش بالا می‌رود. کارگاه‌های شستشو برای جلوگیری از این کار، فرش را بر روی سطحی پهن می‌کنند تا آب اضافی در بافت فرش گرفته شود. سپس آن را آویزان می‌کنند و در خشک کن‌های مخصوص توسط هوای آزاد و گرما، رطوبت فرش را به طور کامل از بین می‌برند.

در این فصل با قالیشویی تماس بگیرید

بهتر است فرش خود را در سال دو بار شستشو دهید. اما اگر از آن دسته از افرادی با سلیقه‌ای هستید که به خوبی از وسایل خود نگهداری می‌کنید و مانع از کثیف شدن فرش می‌شوند می‌توانید این کار را سالانه انجام دهید. بعد از شستشوی فرش با چند کار ساده می‌توانید به خوبی از فرش خود نگهداری کنید و روند کثیف شدن را به تعویق بیندازید. برای مثال اگر در منزل حیوان خانگی نگهداری می‌کنید، بهتر است روزانه فرش مورد نظر را جارو بزنید تا موهای ریخته شده حیوان شما در لابه‌لای پرزهای فرش باقی نماند. همچنین اگر کودک بازیگوشی در منزل دارید بهتر است از روفرشی برای تمیز نگه داشتن فرش خود استفاده کنید. کار دیگری که باید بکنید این است که در لحظه کثیف شدن فرش توسط ریختن هر نوع ماده‌ای، همان لحظه به فکر تمیز کردن آن باشید تا لکه بر روی فرش ماندگار نشود.

همانطور که پیش از این گفتیم قالیشویی‌ها در نیمه دوم سال و به خصوص ماه آخر مشتریان بسیاری دارند. این مشغله کاری گاهی باعث می‌شود سطح کیفیت خدمات پایین بیاید. کمبود پرسنل و دستگاه‌های مخصوص شستشوی فرش نیز در این موضوع دخیل هستند. بنابراین بهتر است در فصل بهار و تابستان، در واقع ۶ ماه ابتدایی سال برای شستشوی فرش خود با قالیشویی تماس بگیرید که زمان مناسب‌تری برای این کار است. در این فصول به دلیل وجود نعمت آفتاب، فرش‌های شما شرایط بهتری برای خشک شدن دارند.

نظر دهید