معرفی انواع دستگاه ‌ها و ماشین آلات قالیشویی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از انواع دستگاه‌ها و ماشین آلات قالیشویی در مراکز قالیشویی، برای شستشوی فرش رواج یافته است. دستگاه‌ها و ماشین آلات قالیشویی انواع مختلفی دارند که در این مقاله به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

ویژگی دستگاه‌ها و ماشین آلات قالیشویی

کاربرد و ویژگی استفاده از انواع دستگاه‌ها و ماشین آلات قالیشویی به شرح زیر است:

 • صرفه جویی در زمان شستشوی قالی
 • افزایش سرعت شستشوی قالی
 • رعایت معیارهای بهداشتی و جلوگیری از رشد باکتری‌ها
 • کاهش میزان برق مصرفی
 • جلوگیری از آسیب دیدن و پارگی فرش
 • از بین رفتن لکه‌های فرش به صورت کامل
 • رضایتمندی کامل مشتری
 • جلوگیری از خستگی مفرط کارکنان مراکز قالیشویی

 

انواع دستگاه‌ها و ماشین آلات قالیشویی

در مراکز قالیشویی از انواع دستگاه‌ها و ماشین آلات قالیشویی برای شستشوی فرش استفاده می‌شود. از جمله مهم‌ترین و پرکاربردترین این دستگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه قالیشویی دستی

دستگاه‌های قالیشویی دستی بیشتر برای شستشوی فرش‌های دستباف در مراکز قالیشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، که به روش ضربه‌ای عمل می‌کند. هدایت و شیوه استفاده از این دستگاه از ابتدا تا انتها بر عهده پرسنل قالیشویی است و به صورت دونفره یا سه نفره در بازار عرضه می‌شود.

دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک

دستگاه‌های قالیشویی تمام اتوماتیک، بدون نیاز به دخالت انسان اقدام به شستشوی فرش می‌کند و کار با آن‌ها نیاز به مهارت خاصی ندارد. این دستگاه‌ها عملیات شستشوی فرش را در ۵ مرحله انجام می‌دهند که به شرح زیر است:

 • خیس کردن فرش
 • جارو زدن فرش
 • برس زدن همراه با شامپو
 • برس زدن همراه با آب
 • شستشو با آب بدون برس

دستگاه‌های قالیشویی تمام اتوماتیک دارای دو نوع میزی و ریلی هستند که در نحوه کار باهم تفاوت دارند.

دستگاه تمام اتوماتیک میزی

در دستگاه تمام اتوماتیک میزی، دستگاه ثابت مانده و فرش خیس می‌شود، سپس به وسیله نوار نقاله فرش به زیر برس‌ها و فرچه‌های شستشو هدایت شده و با اضافه شدن مواد شوینده مخصوص فرش، عملیات شستشو انجام می‌شود. بعد از این مرحله فرش به انتهای دستگاه تمام اتوماتیک میزی کشیده و به وسیله فشار زیاد دستگاه، فرش آبکشی و به صورت لوله‌ای آماده خشک شدن می‌شود.

دستگاه قالیشویی اتوماتیک ریلی

دستگاه قالیشویی اتوماتیک ریلی در زمانی کمتر از ۱۰ساعت، حدود ۵۰۰ فرش با ابعاد مختلف را شستشو و آبکشی می‌کند. از مشخصات این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اپراتور، حرکت رفت و برگشت دستگاه را به صورت دستی و اتوماتیک می‌تواند تغییر دهد.
 • دستگاه می‌تواند به صورت هم‌زمان تعداد زیادی فرش را باهم بشوید.
 • تمام عملیات دستگاه قابل تنظیم است.
 • این دستگاه آب و مواد شوینده را به میزان لازم روی فرش می‌پاشد.
 • ارتفاع برس‌های این دستگاه قابل تنظیم است.
 • در این دستگاه توسط یک غلتک، عملیات آبکشی انجام می‌شود.

تفاوت اصلی دستگاه قالیشویی اتوماتیک ریلی با دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک در شستشوی فرش با تعداد بالا در زمان یکسان و آبکشی آن است.

دستگاه قالیشویی ثابت

دستگاه قالیشویی ثابت در مراکز قالیشویی بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی عملیات شستشوی فرش را انجام می‌دهد. در طراحی این دستگاه از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا برای شستشوی انواع قالی و قالیچه استفاده شده است.

دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک دیسکی

دستگاه قالیشویی تمام اتوماتیک دیسکی در مراکز قالیشویی برای شستشوی فرش‌های ۱۰۰ متری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این دستگاه، فرش به کمک کارگر متصدی وارد دستگاه شده و پس از شستشو، از طرف دیگر دستگاه به صورت لوله شده خارج می‌شود.

دستگاه آبگیر لوله‌ای

دستگاه آبگیر لوله‌ای جزئی از دستگاه‌های قالیشویی اتوماتیک است که با فناوری نوین می‌تواند برای خشک‌کردن فرش‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. این دستگاه دارای دو نوع درب‌دار و بدون درب است. مشخصات دستگاه آبگیر لوله‌ای عبارتند از:

 • دارای برنامه شستشو برای فرش‌ها
 • دارای میکروسوئیچ
 • قابلیت آبگیری فرش تا ۹۹ درصد
 • شمارش فرش‌های آبگیری شده در طول روز
 • جلوگیری از پارگی و چروک شدن فرش‌ها هنگام شستشو

باتوجه‌به ویژگی‌های بیان شده، وجود این دستگاه به دلیل آبگیری فرش با سرعت بالا و بدون چروک، در مراکز قالیشویی الزامی است.

دستگاه شلاق‌زن فرش

دستگاه شلاق‌زن فرش یکی از پرکاربردترین دستگاه‌ها در مراکز قالیشویی برای شستشوی فرش می‌باشد و مرحله شستشوی نیمه اتوماتیک فرش را برعهده دارد. این دستگاه دارای محوری با نوارهای پلاستیکی است که هنگام دوران، با وارد کردن ضربات متوالی روی فرش، باعث جابه‌جا شدن آب و مواد شوینده در بافت فرش شده و لکه‌ها و آلودگی‌ها را از بین می‌برد. دستگاه شلاق‌زن همچنین دارای محفظه محافظ برای جلوگیری از پاشیدن آب به اطراف است.

دستگاه گرد و خاک‌گیر فرش

دستگاه گرد و خاک‌گیر فرش یکی از انواع دستگاه‌ها و ماشین آلات قالیشویی است که برای گرفتن گردوغبار فرش‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه در اولین مرحله از عملیات قالیشویی مورداستفاده قرار می‌گیرد و در پاکیزگی نهایی فرش‌ها نقش بسیار مهمی دارد. دستگاه گرد و خاک‌گیر با دارابودن سیلندر، ارتعاشاتی را به فرش وارد کرده که باعث خارج شدن تمام ذرات گردوخاک از سطح فرش و لابه‌لای تاروپود آن می‌شود. هم‌زمان با خروج گردوخاک از فرش سیستم مکش دستگاه، این ذرات را جذب می‌کند. این دستگاه دارای قابلیت تنظیم زدودن گردوغبار از انواع فرش‌های ماشینی و دستباف است.

دستگاه پولیشر

امروزه مراکز قالیشویی برای بالابردن کیفیت شستشوی فرش، صرفه‌جویی در زمان و عدم خستگی اپراتور از دستگاه پولیشر استفاده می‌کنند. این دستگاه دارای دو برس برای شستشوی قالی‌ها بوده و آن‌ها را با دقت زیاد و به بهترین شکل ممکن تمیز می‌کند و به دلیل دور بالای برس، کیفیت شستشوی فرش را بسیار بالا می‌برد. دستگاه پولیشر معمولاً برای شستشوی قالی‌های گران‌قیمت و دستباف، در مراکز قالیشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دستگاه جابه‌جا کننده فرش(ترولی)

به دلیل سنگین بودن فرش بعد از عملیات شستشو در مراکز قالیشویی، برای جابه‌جایی فرش نیاز به استفاده از دستگاه جابه‌جاکننده فرش(ترولی) است. از دستگاه جابه‌جاکننده فرش یا همان ترولی برای انتقال فرش از دستگاه قالیشویی به دستگاه خشک‌کن استفاده می‌شود.

دستگاه فرچه دوموتوره

یکی از دستگاه‌های کاربردی در مراکز قالیشویی، دستگاه فرچه دوموتوره است که به صورت دستی استفاده می‌شود و دارای بهترین طراحی و قطعات با کیفیت است. این دستگاه با مصرف ۴ آمپر سه‌فاز، توانایی شستشوی هر تخته فرش ۱۲ متری را در کمتر از ۵ دقیقه با کیفیت بالا دارد.

 

انواع ماشین آلات و تجهیزات مدرن شستشو در قالیشویی زن

قالیشویی زن به بهره‌گیری از تجربه و دانش نیروهای مجرب و انواع ماشین آلات و تجهیزات مدرن به ارائه بهترین خدمات در حوزه شستشوی فرش می‌پردازد. این مجموعه خدمات مرتبط با شستشوی فرش‌های دستباف و ماشینی را با قیمت مصوب اتحادیه قالیشویی به مشتریان خود عرضه می‌کند. مشتریان می‌توانند سفارش‌های خود را به صورت آنلاین ثبت کنند و از ۲۰ درصد تخفیف برخوردار شوند.

نظر دهید