اعلاشویی فرش چیست؟

فرش‌های اصیل ایرانی نیازمند مراقبت‌های اصیل و ویژه هستند. اعلاشویی فرش نامی است که در بین خدمات قالیشویان معتبر به چشم می‌خورد. فرش‌ها به دو روش شستشوی معمولی و اعلاشویی در قالیشویی‌ها شسته می‌شود. اعلاشویی همان‌طور که از اسمش مشخص است از شستشوی ویژه و بهتری نسبت به شستشوی معمولی برخوردار است. اغلب مشتریان از وجود چنین خدماتی در قالیشویی‌ها بی‌اطلاع هستند. در این مقاله برآن شدیم خدماتی را که اعلاشویی در اختیار مشتریان می‌گذارد توضیحاتی را ارائه دهیم. همچنین تفاوت‌هایی را که اعلاشویی با شستشوی معمولی دارد را شرح دهیم تا مشتریان به راحتی گزینه‌ی مورد نظر خود را برای شستن فرش‌هایشان مورد بررسی قرار داده و انتخاب کنند. در این مقاله با قالیشویی زن همراه باشید.

 

خدمات اعلاشویی فرش

اعلاشویی به عنوان ویژه‌ترین خدمات شستشوی فرش در قالیشویی‌های معتبر ارائه می‌شود. در اعلاشویی، فرش با کیفیت بالایی شستشو داده می‌شود. اعلاشویی فقط مختص فرش‌های اعلا و با ارزش بالا نیست. فرش‌های دستباف و ماشینی خانگی را هم می‌توان برای اعلاشویی به قالیشویان معتبر واگذار کرد. اعلاشویی زیر نظر کارشناسان متخصص قالیشویی انجام می‌شود. با توجه به نیاز هر نوع فرش برای شستشو و ترمیم فرش اقدام می‌شود. از بزرگ‌ترین مزیت‌های اعلاشویی این است که با شستشوی استاندارد فرش بدون تردید عمر مفید فرش افزایش خواهد یافت. در اعلاشویی علاوه بر شستشوی کامل فرش، خدماتی از جمله رفوگری، لکه بری، رنگ برداری، دواشویی و … روی فرش انجام می‌شود.

رفوگری

ترمیم هر گونه آسیب وارده به بافت فرش را رفوگری می‌گویند. از جمله این آسیب‌ها می‌توان به پارگی و سوختگی و پوسیدگی اشاره کرد. رفوگری فرش به‌وسیله ابزار مخصوص این حرفه انجام می‌شود. این کار دقت و تخصص بیشتری لازم دارد.

لکه بری

نوع لکه روی فرش توسط کارشناسان امور فرش تشخیص داده می‌شود. سپس با انتخاب محلول‌های مناسب برای هر نوع لکه جهت از بین بردن لکه اقدام می‌شود. هر نوع لکه عمیقی در این مرحله از بین می‌رود.

رنگ برداری

اگر فرش در شستشوهای قبلی رنگ پس داده باشد و در صورتی که رنگ‌های فرش با یکدیگر مختلط شده باشند. با عمل رنگ برداری رنگ سطح فرش را یکدست می‌کنند.

دواشویی

فرش‌هایی که در اثر رطوبت یا گردوغبار دچار بید زدگی می‌شوند. با استفاده از محلول‌های آنتی باکتریال فرش را به طور کامل ضدعفونی می‌کنند. بیدزدایی کامل، عمر فرش را طولانی‌تر خواهد کرد.

برق اندازی

پس از اتمام شستشو الیاف فرش را با استفاده از مواد خاصی براق و شفاف می‌کنند. برق اندازی جذابیت فرش را دوچندان خواهد کرد.

اتوپرس

برای خشک شدن فرش آن را به وسیله اتوپرس خشک و اتو کرده و سطح فرش را منظم می‌کنند. اتوکردن فرش از باقی ماندن رطوبت ناچیز نیز جلوگیری می‌کند.

بسته‌بندی

فرش را به وسیله دستگاه‌های مکانیزه لوله کرده و داخل کاورهای مناسب بسته‌بندی می‌کنند.

 

تفاوت‌های عمده بین شستشوی معمولی و اعلاشویی فرش

  • در شستشوی معمولی فرش فقط یک بار شسته می‌شود ولی در اعلاشویی دو بار توسط دستگاه‌های اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک شسته می‌شود.
  • با توجه به انواع فرش شوینده‌های استفاده شده در شستشوی معمولی فرش و اعلاشویی فرش متفاوت است. در اعلاشویی فرش از شوینده‌های مخصوص فرش‌های دستباف یا ماشینی استفاده می‌شود. این شوینده‌ها بدون آنزیم بوده و حالت اسیدی و قلیایی بالایی ندارند. علاوه بر شوینده از نرم‌کننده‌های استاندارد نیز استفاده می‌شود. این نرم‌کننده‌ها باعث بین بردن زبری مویه‌های فرش می‌شود.
  • خدمات ارائه شده توسط اعلاشویی بسیار مناسب برای فرش‌های دستباف هستند. فرش‌های دستباف با الیاف ابریشمی و پشمی آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به فرش‌های ماشینی با الیاف مصنوعی دارند. همچنین اعلاشویی گزینه مناسبی برای فرش‌های گران قیمت و عتیقه و تابلوفرش‌ها هستند.

 

قیمت اعلاشویی فرش

نوع و اندازه‌ی فرش دو عامل مهم تعیین کننده در قیمت شستشوی فرش است. فرش‌های دستباف نسبت به فرش‌های ماشینی حساسیت بیشتری را می‌طلبد؛ بنابراین هزینه اعلاشویی فرش‌های دستباف بیشتر از فرش‌های ماشینی خواهد بود. همچنین هرچه ابعاد فرش بزرگ‌تر باشد بنا به افزایش خدمات اعلاشویی، طبیعتاً هزینه پرداختی هم افزایش خواهد یافت. همچنین به علت شستشوی دو بار فرش، از آب و شوینده‌های بیشتری در اعلاشویی استفاده می‌شود. این فاکتور هم باعث بالا بودن قیمت اعلاشویی می‌شود.
سالانه نرخ اعلاشویی بنا به فاکتورهای نوع و اندازه‌ی فرش توسط اتحادیه قالیشویان مربوط به هر شهر اعلام می‌شود. نرخ اعلاشویی فرش در تمامی قالیشویان تحت نظارت یک اتحادیه‌ی مربوط به آن شهر یکسان است.

نظر دهید