آیا رطوبت باعث خرابی فرش می شود؟

فرش اصیل ایرانی، زینت هر خانه ایرانی است. برای حفظ و نگهداری فرش لازم است از روش‌های درست و اصولی استفاده شود. نگهداری نامطلوب فرش، در بعضی اوقات می‌تواند آسیب‌های جدی و غیرقابل‌جبرانی به فرش برساند. فرش‌های دستباف و ماشینی نیازمند مراقبت‌های صحیحی هستند، اما از بین این دو نوع فرش، فرش‌های دستباف به مراقبت‌های بیشتری نسبت به فرش‌های ماشینی نیاز دارند. یکی از مواردی که می‌تواند به فرش آسیب برساند، رطوبت فرش است. رطوبت فرش در اثر رویدادهای مختلفی ایجاد می‌شود و آسیب‌های مختلفی به فرش می‌رساند. خرابی فرش در اثر رطوبت، به دلیل ناآگاهی و بی تجربه بودن افراد، اتفاق می‌افتد. در این مقاله قصد داریم با بررسی علت‌هایی که باعث مرطوب شدن فرش می‌شوند و نوع آسیب‌هایی که به فرش می‌رسد، با راه‌های جلوگیری از این آسیب‌دیدگی‌ها بیشتر آشنا شویم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

چه مواردی باعث مرطوب شدن فرش می شود؟

  • فرش‌هایی که روی زمین پهن می‌شوند، همیشه در معرض آلودگی و رفت و آمد هستند. یکی از این آلودگی‌ها، ریخته شدن مواد غذایی و مایعات مختلف روی فرش است. موادی مانند چای، قهوه، آبمیوه، جوهر و… علاوه بر خیس کردن و نمدار کردن فرش، لکه‌های زشتی روی فرش ایجاد می‌کنند.
  • برخی از خانم‌های خانه دار برای پاک کردن لکه‌ها و کثیفی‌های فرش از محلول‌های خانگی استفاده می‌کنند. برای این کار، فرش را در همان محلی که پهن شده است، تمیز می‌کنند و پس از پاک کردن لکه‌های فرش، آن را با مقداری آب شستشو می‌دهند. شستشوی فرش با آب، باعث مرطوب ماندن فرش می‌شود و سطح زیرین فرش به صورت کامل خشک نمی‌شود.
  • گاهی اوقات برای هر چه سریع‌تر تمیز کردن فرش از شامپو فرش استفاده می‌شود. شامپو فرش لکه‌ها و آلودگی‌های روی فرش را از بین می‌برد. ولی برای پاک کردن شامپو فرش باید فرش با آب شستشو داده شود. همین امر موجب خیس شدن فرش می‌شود.
  • پس از شستشوی فرش به روش سنتی لازم است فرش به درستی در محیطی سالم خشک شود. گاهی اوقات خشک شدن فرش در منزل به صورت کامل انجام نمی‌شود و فرش مرطوب باقی می‌ماند.

 

رطوبت چه آسیب هایی به فرش می رساند؟

  • نمدار و مرطوب ماندن بخشی از فرش، با گذشت زمان باعث پوسیدگی فرش می‌شود. در اثر رطوبت، بافت تاروپود فرش، پوسیده می‌شود و اگر هرچه زودتر اقدام به جلوگیری از پوسیدگی فرش نشود، بافت آن قسمت از فرش از بین می‌رود. همچنین باقی ماندن لکه‌های عمیق در بافت داخلی فرش، پوسیدگی فرش را به همراه دارد. ریشه‌های فرش نیز همانند خود فرش، در اثر رطوبت زیاد و عمیق، پوسیده می‌شوند و به صورت تکه‌تکه از بین می‌روند. از آن جایی که ریشه‌های فرش، از بافت اصلی فرش محافظت می‌کنند، از بین رفتن ریشه فرش، باعث از بین رفتن بافت اصلی فرش خواهد شد.
  • معمولاً مکان‌های آلوده و رطوبتی، محل خوبی برای رشد حشرات موذی و آسیب رسان مانند بید هستند. بیدها بیشتر در الیاف طبیعی مانند پشم به وجود می‌آیند و رشد می‌کنند؛ بنابراین فرش‌های دستباف که مواد اولیه آن‌ها از پشم، پنبه و ابریشم هستند، بیشتر در معرض خطر بیدخوردگی هستند. بیدها از پروتئین پشم فرش تغذیه می‌کند و معمولاً بافت فرش در اثر بیدخوردگی از بین می‌رود.

 

فرش های آسیب دیده از رطوبت را چگونه می توان ترمیم کرد؟

فرش‌های رطوبت دیده، بیشتر در خطر پوسیدگی و بید خوردگی هستند. فرش‌های پوسیده و بید خورده اگر به موقع شناسایی شوند، می‌توان از نابودی کامل فرش جلوگیری کرد. برای ترمیم و رفوگری فرش‌های آسیب دیده از رطوبت، می‌توان از خدمات قالیشویی‌های معتبر استفاده کرد.

قالیشویی‌های معتبر دارای افراد متخصص و با تجربه رفوگری فرش هستند. این افراد با استفاده از ابزارهای مناسب قالیبافی و خامه‌ها و نخ‌های هم رنگ با فرش، شروع به ترمیم بافت‌های آسیب دیده می‌کنند. بافت فرش را دقیقاً مانند نقشه اصلی فرش، انجام می‌دهند. به طوری که پس از اتمام رفوگری، محل ترمیم شده مشخص نمی‌شود.

در صورتی که ترمیم فرش، توسط فردی بی تجربه و نا آگاه انجام شود، ممکن است تاروپود فرش به طور کل از بین برود و آسیب‌هایی که به فرش رسیده است، قابل جبران نباشد.

 

چگونه می توان از پوسیدگی فرش جلوگیری کرد؟

اگر حفظ و نگهداری از فرش به صورت درست و اصولی انجام شود، به راحتی می‌توان از پوسیدگی فرش جلوگیری کرد. یکی از روش‌های مراقبت از فرش، شستشو و خشک کردن صحیح فرش است.

قالیشویی‌های معتبر با استفاده از روش‌های درست و دستگاه‌های مکانیزه و مجهز، شستشوی کامل فرش را انجام می‌دهند. قبل از شستشو، لکه‌های ایجاد شده روی فرش را با محلول‌های مناسب و مؤثر از بین می‌برند. سپس شستشوی فرش را به کمک شوینده‌های مناسب و غیر شیمیایی ادامه می‌دهند. در انتها، پس از آبکشی کامل فرش، فرش را در محیط‌های مناسب و دور از آلودگی و تابش مستقیم نور خورشید، پهن می‌کنند تا فرش خشک شود. خشک شدن کامل قسمت‌های مختلف فرش، از پوسیده شدن فرش در اثر رطوبت جلوگیری می‌کند.

قالیشویی زن آماده ارائه انواع خدمات تخصصی به مشتریان خود است. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در سایت با ما در ارتباط باشید.

نظر دهید