شستشوی نادرست فرش چه آسیبی به فرش وارد می کند؟

فرش گوهر هنر ایرانیان است و این گوهر نیازمند یک مراقبت صحیح و اصولی است. به یکی از راه‌های مراقبت از فرش می‌توان به شستشوی منظم آن با روش‌های درست اشاره کرد. شستشوی نادرست فرش ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری به فرش وارد کند و در نتیجه از عمر مفید فرش کاسته شود. همچنین فرش جلوه‌ی زیبای خود را از دست بدهد. اغلب این شستشوهای نادرست در منازل به روش‌های سنتی انجام می‌شود. روش‌های سنتی معمولاً ناآگاهانه بوده و آسیب‌های ناشی از این روش‌ها خساراتی با هزینه‌های بالایی را به همراه دارد. با توجه به همین موضوع بر آن شدیم تا در این مقاله به آسیب‌هایی که شستشوی نادرست به فرش وارد می‌کند، بپردازیم. در ادامه با قالیشویی زن همراه باشید.

 

زرد شدن فرش بعد از شستشو

قبل از شستشوی فرش باید آن را با رعایت اصول ایمنی غبارگیری کرد. غبارگیری به روش سنتی و به‌وسیله دست، به‌صورت کامل انجام نمی‌شود. هرچقدر هم از جاروهای دستی و جاروبرقی برای غبارگیری استفاده شود، گردوغبار نفوذ یافته بر تاروپود فرش کاملاً تکانیده نمی‌شود. اگر این گردوغبار کاملاً از بین نرود پس از شستشو و خشک شدن فرش، رنگ زردی به خود می‌گیرد.
در بافت همه‌ی فرش‌ها از نخ با رنگ روشن برای چله یا همان ریشه‌ها استفاده می‌شود. شستشوی نادرست فرش باعث می‌شود در انتهای کار پس از خشک شدن فرش با ریشه‌های زرد رنگ با جلوه‌ای خیلی بد مواجه شد. این آسیب‌ها همگی حاصل از شستشوی ناشیانه و نادرست فرش به روش سنتی است.
همچنین استفاده از شوینده‌های نامناسب در شستشوی نادرست باعث زرد شدن فرش می‌شود. حتی اگر فرش رنگ هم پس ندهد شوینده‌های غیر استاندارد رنگ فرش را پس از خشک شدن آن به رنگ زرد مایل می‌کند.
از طرف دیگر به هنگام آبکشی اگر آب فرش کاملاً گرفته نشود، آب زرد ناشی از شستشوی فرش لابه‌لای آن مانده و خشک می‌شود. در فرش‌هایی با ابعاد بزرگ و وزن زیاد آبکشی کامل و اصولی فرش به روش سنتی امکان‌پذیر نیست. همین امر موجب به جای ماندن آب زرد و خشک شدن آن می‌شود که نهایتاً فرش رنگ و طرح اولیه خود را از دست می‌دهد.

 

تغییر رنگ فرش

از جمله آسیب‌هایی که شستشوی نادرست فرش به روش سنتی به آن وارد می‌کند تغییر رنگ فرش است. فرش‌ها بر اساس انواع دسته‌بندی به فرش‌های دستباف و ماشینی تقسیم می‌شوند. هر نوع فرشی قبل از شستشو باید مورد بررسی افراد باتجربه و کارشناس مربوطه فرش قرار گیرد. نحوه‌ی شستشو، نحوه‌ی خشک کردن و همچنین مواد شوینده استفاده شده برای شستشو در فرش‌های مختلف، متفاوت است. نحوه‌ی نادرست شستشوی فرش به این صورت است که، اگر به هنگام شستشوی فرش در منزل از آب خیلی گرم استفاده شود بدون شک رنگ‌های فرش باهم مختلط شده و نهایتاً فرش تغییر رنگ خواهد داد. خیساندن فرش قبل از شستشو برای مدت زمان طولانی به ویژه در فرش‌های دستباف منجر به تغییر رنگ در الیاف فرش می‌شود. در فرش‌هایی که رنگ پس می‌دهند رنگ تیره قاطی رنگ‌های روشن شده و با تغییر رنگ آسیب ناخوشایندی به فرش وارد می‌شود. در شستشوی فرش به روش سنتی از شوینده‌های موجود در دسترس عموم با آلیاژ اسیدی یا قلیایی بالا استفاده می‌شود. فرمول نامناسب این شوینده‌ها آسیب‌هایی را به رنگ فرش می‌رسانند و باعث می‌شود فرش جذابیت اولیه خود را از دست بدهد.
همچنین به هنگام شستشوی فرش با دست در منازل، ناگزیر برای خشک کردن آن باید از محیط باز استفاده کرد. در فرایند خشک شدن فرش در محیط باز، فرش در معرض مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرد. تابش اشعه نور خورشید به مدت طولانی باعث تغییر رنگ در الیاف فرش می‌شود. به ویژه فرش‌های دستباف که دارای بافت ضخیمی هستند معمولاً زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند.

 

تغییر بافت فرش

اغلب در شستشوی فرش به روش سنتی از مکان و ابزار نامناسب استفاده می‌شود. اگر زمینی که برای شستشوی فرش روی آن انتخاب و پهن شده زمینی مسطح و مناسب نباشد سطح زیرین فرش کاملاً در معرض آسیب خواهد بود. شستشوی فرش در منازل به‌وسیله ابزارهای معمولی و دم‌دستی انجام می‌شود. از جمله این ابزارها برس‌ها و پاروهای خانگی هستند. اگر از این ابزار به طور غیراصولی استفاده شود لبه‌های تیز آن‌ها باعث می‌شود فرش دچار پارگی شود. در این روش به نقش‌ونگار و طرح بافت فرش هم آسیب خواهد رسید.
همچنین به هنگام شستشوی فرش با دست در منازل، برای خشک کردن آن باید از محیط باز استفاده ‎شود. در فرایند خشک شدن فرش در محیط باز، فرش آلودگی‌های موجود در هوا را جذب الیاف خود می‌کند. این عمل ممکن است آسیبی جدی برای الیاف فرش ایجاد کند. به ویژه فرش‌های دستباف که دارای بافت ضخیمی هستند معمولاً دیرتر از دیگر فرش‌ها خشک می‌شوند.

 

خدمات شستشوی فرش در قالیشویی زن

همان طور که اشاره کردیم شستشوی نادرست فرش باعث وارد شدن خسارات جبران‌ناپذیری به فرش می‌شود، به همین دلیل بهترین گزینه بهره‌مندی از خدمات شستشوی فرش در قالیشویی است. قالیشویی زن سال‌های طولانی است که در حوزه شستشوی فرش خدمات با کیفیت را به مشتریان خود ارائه می‌کند. تمام خدمات تخصصی فرش در این مجموعه توسط استادکارهای ماهر فرش ارائه می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در بخش تماس با، با کارشناسان پشتیبان مجموعه در ارتباط باشید.

نظر دهید